Cam Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Kullanımları sonrasında geri dönüşüm kutularında toplanan ve lisanslı geri dönüşüm tesislerine getirilen cam ambalajlarlar bir dizi işlemden geçirilerek. Yeniden üretime kazandırılabilir. Cam geri dönüşüm işlemleri plastik geri dönüşüm ile benzerdir.

İlk olarak camlar piyasadan toplanır ve toplanan camlar renklerine göre elle ayrıştırılır. Camlar 3 renkte gruplandırılır. Yeşil, kahverengi ve renksiz camlar. Ayrıştırılan camlar ise pres makineleri tarafından kırılarak küçük parçalar haline getirilir. Bunun amacı, camın daha çabuk erimesi içindir. Kırık camların eritilmesi ve yeniden değerlendirilmesi işlemi ile asıl süreçten daha az enerji kullanılması sağlamaktadır.  Kırılmış cam parçaları içerisinde kimyasal madde bulunan kazanlarda eritilerek, tekrar cam yapılması için hammadde haline getirilir.

Kullandığımız her üç cam ambalajdan en az biri, geri kazanılan camdan yapılmıştır. Cam ambalaj üretiminde atık cam şişe ve kavanozlar kullanılır. Diğer cam çeşitleri, içerdikleri hammaddenin farklı olması nedeniyle bu işleme dâhil edilmez.

Bir cam şişenin geri dönüşümü neticesinde tasarruf edilen enerji;

  • 100 watt’lık bir ampulün 1 saatte,
  • Bir bilgisayarın 25 dakikada,
  • Bir televizyonun 20 dakikada,
  • Bir çamaşır makinesinin 10 dakikada kullandığı enerjiye denktir.
WhatsApp chat