Hem Eğlendiler, Hem De Çevre Duyarlılığı Kazandılar

Çeşme Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikte, ilkokul öğrencileri ve Ana Sınıfı öğrencilerini hem eğlendirdi, hem de çevre duyarlılığı kazandırdı.

Dünyada çevre duyarlılığını arttırmak ve farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ve 100’den fazla ülkede kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, Çeşme Belediyesi de, Çeşme’nin geri dönüşüm atıklarını toplayan Mensan firması ile birlikte bir etkinlik düzenledi.

Çeşme çarşısı girişindeki meydanda düzenlenen etkinlik nedeniyle çok sayıda şişme oyun grubu kuruldu. İlkokul öğrencileri ile ana sınıfı öğrencileri, öğretmenlerinin gözetiminde etkinlik alanına geldiler. Görevliler tarafından öğrencilere şapka ve içinde boyama kitabı, kurşun kalem, boyama kalemi ve çeşitli mesajlar ve uyarıların olduğu broşürlerin bulunduğu çantalar dağıtıldı.

Etkinlik alanında, özel giysiler giyen animatörler, çocuklara çevre ile ilgili kısa mesajlar verirken, bir başka köşede de öğrenciler, arkasında karaçam ağacı tohumlarının bulunduğu kurşun kalemlerle, çevre hakkında isteklerini ve düşüncelerini yazdılar.

Etkinlik alanının her bir köşesinde çocuklar bir taraftan çevre konusunda bilgilendirilirken, bir taraftan da şişme oyun grupları ile eğlenceli anlar yaşadılar. Çocukların yüz boyaları ile yüzleri de boyanırken, pamuk helva da dağıtıldı.

 

Geri dönüşüm kutularını kullanarak örnek oldular

Atıkların geri dönüşümle tekrar kazanılabilmesi için ayrı ayrı özel atık kutularına atılması bilincinin kazandırılması için etkinlik alanına yerleştirilen geri dönüşüm kutuları da çocukların ilgisini çekti. Pet şişelerin ayrı olarak toplanabilmesi ve geri kazanılabilmesi için basketbol potası şeklinde yapılan ve üzerinde “Geleceğini çöpe atma, pet şişeni potaya at” yazısı bulunan geri dönüşüm kutusuna çocuklar pet şişelerini atarak basketbol keyfi de yaşadılar. Ana sınıfı öğrencilerinden birisi de, annesinin içtiği sodanın şişesini, cam atıklar için hazırlanan geri dönüşüm kutusuna atarak, arkadaşlarına örnek oldu.

Etkinlik alanında, “Geri dönüşüm ormanı” adlı kısa oyun da çocuklar tarafından ilgi ile izlendi.

“Amacımız, çocuklarımızın hem eğlenmesi hem de öğrenmesi”

Çeşme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Nurettin Sipahican, düzenlenen etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, çevre bilincini arttırmayı ve doğanın insanlara sundukları karşısında kendisine gösterilmesi gereken özen ve saygıya dikkat çekmek istediklerini belirterek, “Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımızı hedef kitle olarak seçtik. Onlarda çevre bilinci oluşturmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenledik. Amacımız, çocuklarımızın hem eğlenmesi hem de öğrenmesiydi. Bu amaçla interaktif bir oyun parkı oluşturduk. Etkinlik alanında, eğlence ve tiyatro etkinlikleriyle geri kazanım, çevreye karşı sorumluluklarımız, öğrencilere anlatıldı. Ayrıca anne ve babalarıyla, büyüklerini ve arkadaşlarını çevreye karşı duyarlı olmaya davet etmeleri istendi” dedi.

“Doğa bize atalarımızdan emanet”

Çeşme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak Çeşmelilerden, çocuklardan ve yaz aylarında gelen konuklardan tek bir şey istediklerini ifade eden Sipahican, “Doğa bize atalarımızdan kaldı. Onu sürdürülebilir kılmak, yaşatmak bizlerin görevi. Doğa bizim değil, sadece bize emanet. Bizden sonra da çocuklarımıza kalacak. Bizden sonra da çocuklarımız ve torunlarımızın, bu güzel doğadan ve denizden en iyi şekilde faydalanmalarını istiyorsak, doğamızı da, denizimizi de korumalıyız. Atıklarımızla doğamızı ve denizimizi kirletmemek, doğanın dengesine ve ekolojik yapıya saygı duymak zorundayız” diyerek duyarlılık davetinde bulundu.

WhatsApp chat