Geri Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

Tükenebilir kaynaklarımız korunur: İnsanoğlu günlük hayatta kullandığı pek çok eşyanın yapımı için doğal kaynaklardan faydalanmaktadır. Örneğin; mobilya gibi ahşap içeren eşyaların yapımında ağaçlar kullanılmaktadır. Kauçuk lastik yapımında yağmur ormanlarındaki kauçuk ağaçları kullanılmaktadır. Bunlardan dolayı ağaçlar kesilerek doğaya çok fazla zarar verilmektedir. İşte bu yüzden geri dönüşüm ile eskiyen mobilyamızdan tekrar mobilya yapılabilmektedir. Bu sayede ağaçlarda kesilmekten kurtulmaktadır.

Enerji tasarrufu sağlar: Geri dönüştürülerek yapılan bir eşyanın üretimi için harcanan enerji, o eşyayı sıfırdan üretmek için harcanan enerjiden çok daha azdır. Örneğin; bir kola kutusu eğer geri dönüşüm ile yapılırsa, yaklaşık %90 enerji tasarrufu sağlar.

Çevresel atık sayısı azalır: Geri dönüşümün belkide en büyük faydalarından biriside çevreye atılan atıkların en aza indirilmesidir. Geri dönüşüm sayesinde, katı atıkları çevreye atmadan tekrar tekrar dönüştürülerek, çevreye verilen zarar azalmaktadır.

Ülke ekonomisine katkı sağlar: Yurtdışından yeni hammadde alımı azalarak, mevcut atıklar geri dönüştürülür ve tekrar kullanılır. Böylece, ülke içindeki para yine ülkede kalır ve ekonomiye katkı sağlar, cari açığı azaltır.

İşsizlik sayısını azaltır: Geri dönüşüm tesislerinde 100’lerce insan çalışmaktadır. Eğer bu tesislerin sayısı artarsa birçok insana iş istihdamı sağlanır. Böylece işsizlik oranıda azalır.

WhatsApp chat