Kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır?

Geri dönüştürülebilir bir madde olarak; çocukluğumuzda beri tekrardan kullanılabildiğini ve çöpe atılmaması gerektiğini en iyi bildiğimiz atık çeşitlerinden biridir. Tabi bunda kağıt atıkların diğer atık çeşitlerine göre daha kolay biriktirilmesi, ilgili makamlarca daha çok üzerine düşülmesi, faydalarına daha çok vurgu yapılması gibi etkenler önemli olsa da, bizler kağıt geri dönüşümü ifadesini hep ağaçları kesilmekten kurtarmak olarak bildik. Boşuna da değil böyle bilmemiz.

Kağıt geri dönüşüm aşamaları sırasıyla şöyledir. İlk olarak kağıt atıklar toplanır ve geri dönüşüm fabrikasına getirilir. Fabrikaya getirilen atık cinslerine göre ayrılır. Örneğin karton kağıt atıklar, parlak dergi kağıtları ve beyaz kağıtlar farklıdır.

Nasıl Gerçekleşir?

Ayrıştırılan atıklar, kağıt öğütme makinasında küçük parçalar halinde öğütülür. Liflerine ayrılması için suda bekletilir. Bu suda ise sodyum karbonat ve sodyum hidroksit kullanılır ve hem liflerine ayrılır hemde mürekkepten tamamen temizlenir. Sıvı haldeki kağıt hamuru tekrar kullanılmak için kağıt yapma makineleri tarafından baskı uygulanarak hamurun içerisindeki su tamamen çıkartılır. Son aşamada ise kuruyan kağıt, büyük rulolara sarılır.

Unutmayın; 20 yaşındaki bir ağaçtan 60 kg edilirken, 150 kg atıktan 120-130 kg elde edilebilmektedir. Geri dönüşüme katmadığımız her bir kağıt; yeniden yetişmesi 20 yıl alacak bir ağacın yok edilmesi demektir.

WhatsApp chat